Home Vítej na GRANO MUSICALIS!  |  Přihlášení  |  Pravidla  |  Nápověda
Píšeme texty
Proč tvořit? Celý článek

Proč tvořit?

OD: Píšeme texty KDY: 13.11.06 11:42:04

 

Proč tvořit?

Křesťanské církve tedy disponují nepřeberným množstvím duchovních písní. Mnohé z nich jsou pravými klenoty duchovní písňové tvorby a pokladem mateřského jazyka. Desítky písní jsou natolik oblíbeny, že si bez nich některé církevní slavnosti nedovedeme ani představit (např. Tichá noc).

Zdálo by se, že je církevní život písněmi skutečně nasycen. A tak se nabízí otázka: Proč tvořit? Je opravdu nezbytně nutné "vymýšlet" nové písně, když ty staré jsou tak krásné, zvykli jsme si na ně a sborový život si bez nich nedovedeme vůbec představit? Vždyť ty nové písně nebudou nikdy tak kvalitní, jako ty staré, osvědčené.Jsou to sice argumenty pochopitelné, avšak neodpovídají plně skutečnosti. Nesmíme zapomenout na to, že máme-li před sebou staré písně, pak jsou opravdu osvědčené, pak máme před sebou skutečný kvalitativní výběr písní, které nezavál čas, které v průběhu desetiletí a staletí svoji kvalitu   o p r a v d u   osvědčily.

V době jejich vzniku byly napsány desítky, možná stovky jiných písní, které zase zapadly. Velkým příkladem může být Charles Wesley, básník metodistického probuzení, v jehož písních bylo evangelium "vezpíváno" do srdcí těch, kteří slyšeli zvěst a uvěřili. Charles Wesley napsal tisíce textů, ne všechny však jsou prvotřídní. Jeho písně byly určeny k tomu, aby šířily zvěst probuzení a staly se "polnicí probuzení". Spočítejme si však, kolik z těch tisíců písní známe dnes.

Čas je opravdu neúprosný soudce a šanci má jen opravdová kvalita. Ta ovšem může vzejít ze široké základny průměrných písní.

Vidíme tedy, že se v minulosti netvořily samé kvalitní písně, ale že ty kvalitní vzešly z nezměrné práce a úsilí našich předchůdců.

Druhým limitujícím faktorem, který rozhoduje, zda píseň obstojí, je aktuálnost textu. platí-li text nejen v době svého vzniku, ale i v dalších letech, a nepřestane-li být přínosný i v obdobích bouřlivých společenských i církevních změn, pak má šanci zůstat "stále zeleným" (evergreen), nevadnoucí ratolestí na kmenu duchovní písňové tvorby.

Je tedy žádoucí nová, současná písňová tvorba. V zájmu vytvoření předpokladů pro vznik skutečné kvality. V zájmu duchovní písně samotné... « Zpět na hlavní stránku
» TITULNÍ FOTO:
Náhled obrázku Píšeme texty
» UŽIVATELÉ
Obrázek uživatele   Píšeme texty offline
» DETAILY A KONTAKT
» STATISTIKA
Články: 14
Foto: 0
Projekt GRANO SALIS NETWORK